Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης ” Η Βασίλισσα του Χιονιού” από όλο το σχολείο

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές/τριες όλου του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να απολαύσουν τη θεατρική παράσταση ” Η Βασίλισσα του Χιονιού” ,το κλασικό αριστούργημα του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, του αγαπημένου παραμυθά εκατομμυρίων παιδιών,   στο θέατρο Ακροπόλ.

Η σκηνή του θεάτρου μετατράπηκε σε χριστουγεννιάτικο θεατρικό τοπίο. Κοστούμια εποχής, άμαξες, παλάτια, κούκλες μπαλαρίνες, στρατιώτες, τυμπανιστές, πουλιά ακροβάτες, μετέφεραν τις καρδιές μας σε Χριστούγεννα που όλοι ονειρευόμαστε!

Η σκηνοθέτρια Ειρήνη Ιακώβου κατάφερε να αγγίξει με ζεστασιά τις καρδιές των παιδιών διδάσκοντας και ενθαρρύνοντας τους μικρούς θεατές στη δύναμη του καλού.

Οι επιλογές του συνθέτη Θωμά Καραχάλιου “έντυσαν” την παράσταση με αποσπάσματα από τις πιο γνωστές μουσικές του κόσμου, που κορυφώνουν τα συναισθήματα.

Οι εμπνευσμένες χορογραφίες της Σμαρώς Κεπαπτσόγλου, καθώς και οι ερμηνείες του εκλεκτού δεκαμελούς θιάσου, συμπλήρωσαν την ομορφιά της παράστασης.