Εγγραφές μαθητών/τριών της Α΄ τάξης στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Σύμφωνα με την εγκύκλιο με αρ. πρωτ.Φ.6/21383/Δ1/28-2-2024, οι εγγραφές των μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2024-25 ξεκινούν από την  1-3-2024 έως και τις 20-3-2024. Η προσέλευση των γονέων στο σχολείο για την κατάθεση των δικαιολογητικών θα γίνεται κατόπιν ραντεβού στο τηλέφωνο 210-6202585, τις ημέρες Δευτέρα-Παρασκευή από 09.00 -12.00.

Για την εγγραφή των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Α΄ Τάξη (γεννηθέντες από 1-1-2018 έως και 31-12-2018), εφόσον ανήκουν στα όρια περιφέρειας του σχολείου, προσκομίζονται:

α) Βιβλιάριο υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

β) Ατομικό Δελτίο Υγείας  μαθητή

γ) αποδεικτικό στοιχείο στο οποίο βεβαιώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ή το συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας εκδοθέν από το TAXIS).

ΠΡΟΣΟΧΗ!  Δηλώσεις φιλοξενίας γίνονται δεκτές όταν αναφέρονται στη φορολογική δήλωση του φιλοξενούντος.

δ)  Βεβαίωση φοίτησης  Νηπιαγωγείου

ε) Έντυπο  στοιχεία-μαθητή

στ) Αίτηση-γονέα-για-εγγραφή-στην-Α΄-τάξη-2024-2025

ζ) Αίτηση_Δήλωση φοίτησης στο Ολοήμερο Πρόγραμμα

-Πιστοποιητικό γέννησης δεν απαιτείται (αναζητείται υπηρεσιακά).

-Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Η Διευθύντρια της σχολικής μονάδας

Φιλιώ Τσικνάκου