eΤwinning project: Harmonizing Educational Cultures: A Collaborative Journey between Three Schools in Tradition-infused Learning

“Το eTwinning είναι μια ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες. “

Το σχολείο μας, τη σχολική χρονιά που διανύουμε, εκπονεί πρόγραμμα eTwinning  με τίτλο:

“Harmonizing Educational Cultures: A Collaborative Journey between Three Schools in Tradition-infused Learning”

"Εναρμόνιση Εκπαιδευτικών Πολιτισμών: Ένα Συνεργατικό Ταξίδι μεταξύ Τριών Σχολείων στη Μάθηση που εμπλουτίζεται με την Παράδοση"

The project is based on the idea of creating cultural exchanges (to enhance interculture understanding) and contacts as well as the development of cooperation between three schools from Greece and Italy. The main purpose is to highlight elements of common cultural heritage through a “journey” in history, tradition, customs, music, Greco as a natural, artistic, linguistic heritage of the region.

Το έργο βασίζεται στην ιδέα της δημιουργίας πολιτιστικών ανταλλαγών (για ενίσχυση της διαπολιτισμικής κατανόησης) και επαφών καθώς και στην ανάπτυξη συνεργασίας μεταξύ τριών σχολείων από την Ελλάδα και την Ιταλία. Βασικός σκοπός είναι η ανάδειξη στοιχείων κοινής πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από ένα «ταξίδι» στην ιστορία, την παράδοση, τα ήθη, τη μουσική, τη διάλεκτο Γκρέκο ως φυσική, καλλιτεχνική, γλωσσική κληρονομιά της περιοχής.

Aims

Cooperative learning

Research and Information

Processing Group and individual assignments

Interviews

Utilization of ICT for searching and presenting information, communication and interaction which will promote our quest for:

The promotion and preservation of elements of common cultural heritage. The development of attitudes of respect for history, traditions, morals and customs.

The search for information concerning the history and traditions in Salentina Greece from different sources.

The search for information about the Greek language as a natural, artistic and cultural encouraging the idea of “knowing my area” .

The development of collaborative skills and interactions with the support and utilization of ICT.

• Στόχοι
    Συνεργατική μάθηση
    Έρευνα και Επεξεργασία Πληροφοριών
    Ομαδικές και ατομικές εργασίες
    Συνεντεύξεις
    Αξιοποίηση ΤΠΕ για αναζήτηση και παρουσίαση πληροφοριών, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης που θα προωθήσει την προσπάθειά μας για:
    Την προβολή και διατήρηση στοιχείων κοινής πολιτιστικής κληρονομιάς.
    Η ανάπτυξη στάσεων σεβασμού για την ιστορία, τις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα.
    Η αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με την ιστορία και τις παραδόσεις στη Σαλεντίνα Ελλάδα από διαφορετικές πηγές.
    Η αναζήτηση πληροφοριών για την ελληνική γλώσσα ως φυσική, καλλιτεχνική και πολιτιστική ενθαρρυντική ιδέα της «γνωριμίας της περιοχής μου».
    Η ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων και αλληλεπιδράσεων με την υποστήριξη και αξιοποίηση των ΤΠΕ.

Expected Results

– Promote knowledge of the territory, a sense of belonging, respect for history,traditions, customs, music, nature, artistic and cultural heritage the local language.

– Exchange the knowledge acquired.

– Develop conscious ways of exercising civil coexistence, awareness of self, respect for diversity, responsible discussion and dialogue.

– Improve digital skills.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

- Προώθηση της γνώσης της περιοχής, της αίσθησης του ανήκειν, του σεβασμού για την ιστορία, τις παραδόσεις, τα έθιμα, τη μουσική, τη φύση, την καλλιτεχνική και πολιτιστική κληρονομιά, την τοπική γλώσσα.
- Ανταλλαγή των γνώσεων που αποκτήθηκαν.
- Ανάπτυξη συνειδητών τρόπων άσκησης της πολιτικής συνύπαρξης, επίγνωσης του εαυτού, σεβασμού της διαφορετικότητας, υπεύθυνης συζήτησης και διαλόγου.
- Βελτίωση των ψηφιακών δεξιοτήτων.