Φεβρουάριος

Ημερολόγιο δράσεων

01/02/2024 : Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης θα επισκεφθούν την Εθνική Πινακοθήκη όπου και θα ξεναγηθούν.

05/02/2024: Σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών με θέμα: « Ανακαλύπτω και προάγω τις δεξιότητες μαθητών/μαθητριών με στόχο μία ευτυχισμένη και ασφαλή μαθητική κοινότητα», εισηγήτρια: Λευκή Αυδή, πιστοποιημένη σύμβουλος επαγγελματικής, καθοδήγησης, επαγγελματικής ανάπτυξης και οργανωσιακής συμπεριφοράς και μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής του διατμηματικού μεταπτυχιακού προγράμματος: «Διοίκηση  Ανθρώπινου Δυναμικού (ΔΑΔ)», του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ώρα:16.00-18.00

07/02/2024: 1. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας για τον Μινώταυρο με την κ. Βλάσση.

1. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης θα επισκεφθούν το Μουσείο Γουλανδρή, όπου θα παρακολουθήσουν τα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης: «Καλοί συνεργάτες στη Φύση» και «Περπατώντας στο δάσος, όταν ο λύκος είναι εδώ».

13/02/2024: 1.Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2 τάξης θα επισκεφθούν το Stem Κηφισιάς και θα παρακολουθήσουν πρόγραμμα ρομποτικής.

2. Συνδιοργάνωση ενδοσχολικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών 5ου  Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς  και 7ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς – Οδυσσέας Ελύτης  με θέμα: “Πρώτες βοήθειες” στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς και ώρα 15.30 – 20.30 με ομιλητή τον κ. Χρήστο Κρασαδάκη.

14/02/2024: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης θα ενημερωθούν από την αρχαιολόγο Πoλίνα  Σαπουνά-Ellis για θέματα της μινωικής Κρήτης στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος που υλοποιούν για τον Μινώταυρο.

15/02/2024: Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλου του σχολείου θα παρακολουθήσουν στο θέατρο Ακροπόλ τη θεατρική παράσταση «Τα ψηλά βουνά».

27/02/2024: Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2 τάξης θα επισκεφθούν το Stem Κηφισιάς και θα παρακολουθήσουν πρόγραμμα ρομποτικής.