Επίσκεψη στο σχολείο μας στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus

Από τις  21 Νοεμβρίου και για 2 εβδομάδες δύο  γαλλίδες μαθήτριες  έκαναν  επισκέψεις και παρουσιάσεις   στο σχολείο μας για να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας κ. Πελαγίας (΄Ελλης) Σπακουρή.

Οι συγκεκριμένες μαθήτριες φοιτούν στο Λύκειο «Orange» το οποίο βρίσκεται κοντά στην πόλη  της Μασσαλίας και μετακινήθηκαν  στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS «HERMES»(Horizons Européens de la Région académique pour la Mobilité, les Echanges et les Stages professionnels).

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να  έρθουν σε επαφή με τις γαλλίδες μαθήτριες, οι οποίες παρουσίασαν πολιτιστικά στοιχεία της Γαλλίας, και να συνομιλήσουν μαζί τους στη  γαλλική γλώσσα.  Οι μαθητές και μαθήτριες των δύο  χωρών αντήλλαξαν διαπολιτισμικά στοιχεία και  δημιούργησαν δεσμούς φιλίας ανάμεσά τους.