“Γενίτσαροι και Μπούλες” από την Α΄ τάξη

Οι Γενίτσαροι και οι Μπούλες είναι ένα παραδοσιακό δρώμενο που αναβιώνει κάθε χρόνο στη Νάουσα την περίοδο της Αποκριάς και έχει τις ρίζες του στην αρχαιότητα και, πιο συγκεκριμένα, στη λατρεία του θεού Διονύσου.

Το έθιμο ξεκινάει την πρώτη Κυριακή της Αποκριάς όπου νωρίς το πρωί με τελετουργικό τρόπο αρχίζει το ντύσιμο. Από μακριά ακούγεται ο λυπητερός ήχος του ζουρνά και ο βαρύς χτύπος του νταουλιού που πλησιάζει στα σπίτια για να ξεκινήσει το μάζεμα πηγαίνοντας από σπίτι σε σπίτι.

Το έθιμο επαναλαμβάνεται την Κυριακή της Τυρινής, και συνεχίζεται την Καθαρή Δευτέρα χωρίς τους «πρόσωπους» ακολουθώντας όμως το ίδιο δρομολόγιο.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄  τάξης έφτιαξαν Γενίτσαρους και Μπούλες με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Εύης Μπλιάτκα.

Κατόπιν επισκέφθηκαν τη Β΄ τάξη και τους παρουσίασαν το έθιμο διαχέοντάς έτσι τη γνώση που αποκόμισαν και σε άλλους μαθητές/τριες του Σχολείου μας.

Πατώντας πάνω στη φράση Γενίτσαροι και Μπούλες μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες για αυτούς…

Σας ευχόμαστε Καλές Απόκριες και Καλή Σαρακοστή!